• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Про бібліотеку

Як все починалось

Будинок, де знаходиться бібліотека, був побудований наприкінці ХІХ століття в 1871 році на одній із найстаріших околиць Єлисаветграда – Кущівці.

Точно відомо, що тут працювала церковноприходська школа, а також була приватна квартира одного з служителів церкви.

Далі, в теперішньому садку стояла Вознесенська церква.

Весь цей комплекс був побудований коштом Андрія Фалєєва, Зіновія Семененко і Афанасія Журавського. Також були використані добровільні пожертви громадян міста, приблизно 19 тисяч карбованців.

Сама церква побудована раніше, в 1715 році за кошт купця Микити Пронина на Петропавлівському кладовищі і освячена, як Петропавловська.

Довідку про ці події можна знайти в книзі О. Пашутіна «Історический очерк Елисаветграда», яка знаходиться на книжковій виставці «Відкрий для себе рідне місто».

Після того, як в 1936 році церква була зруйнована, в будинку уже працювала бібліотека. Бібліотекар Кондрашова Надія Григорівна відкрила дитячий клуб «Есперанто», де вивчали мову та працювали гуртки малювання та рукоділля. З того часу, виключаючи роки Великої Вітчизняної війни, приміщення слугує всім, хто любить книгу.

В 1948 році почала бібліотека своє існування.

В 1977 році бібліотека увійшла до складу МЦБС.

В серцях багатьох сьогоднішніх читачів нашої бібліотеки живуть імена завідуючих тих років: Л.М. Сергієвої, Г.Ф. Теплицької (1958-1970), О.М. Тимченко (1970-1981), В.А. Телюк (1970-1987),В.В. Логвинової (1990). З 1991 року завідувачкою бібліотеки - філії №5 стає Котлярова С.В.

Населення мікрорайону складає близько 13000 осіб.

Серед читачів нашої бібліотеки є цілі династії. Такими потомственними читачами є Мунтян, Овсяннікови, Головир, Кушнир, Талпа, Короткови, Тебякіни-Цимбал, Козишкурт-Сімейко, Аршиніки, Голікови.

В 2015 році бібліотека працювала з 2263 читачами, які відвідали бібліотеку 16055 разів і взяли 38741 одиницю книг та періодики. Книжковий фонд на 1січня 2016 року складає 14702 примірника видань та матеріалів.

Недалеко від бібліотеки розташовані дві школи - №1 та №30. Учні цих шкіл становлять значну частину читачів бібліотеки. Тому один з пріоритетних напрямків роботи бібліотеки – це робота з дітьми. Дуже цікаво і весело проходять зустрічі зі школярами. Талановита молодь знаходить собі друзів і коло спілкування, відвідуючи нашу літературну вітальню « У колі друзів», яка багато років працює в стінах бібліотеки і об’єднує молодь.

/Files/images/SDC11862.JPG

Доброю традицією стала співпраця бібліотеки з вчителями – предметниками. Результатом цієї співпраці стали цікаві предметні тижні, презентації книг, вікторини, літературні свята.

А екскурсії по бібліотеці знайомлять відвідувачів з книжковими виставками та розкривають багато книжкових таємниць. Також для популяризації читання проводяться конкурси: «Найкращий читач України», «Сотвори собі книгу» (на кращу книгу, зроблену власноруч),конкурс малюнків «Намалюй радість» та інші.

Краєзнавча робота бібліотеки

З 2001 року бібліотека має свою візитну картку – краєзнавство.

Розширенню знань про рідний край , особливо у старшокласників, сприяють краєзнавчі конкурси, краєзнавчі дні, зустрічі з цікавими людьми нашого міста, які проводять працівники бібліотеки. Під час таких зустрічей традиційним стало виконання авторської пісні Вадима Смотренко «Переулок Вишневый»:

«…На Кущевке у нас есть такой переулок,

Для влюбленной души дорогой закоулок,

Старый домик в саду и заборчик сосновый

Переулок Вишневый

Переулок Вишневый…»

/Files/images/SDC11803.JPG

Вже багато років бібліотека співпрацює з відомим краєзнавцем міста - Смотренко В.В.

Вадим Васильович - знавець єлисаветградських старожитностей, автор та ведучий радіо і телепередач з історії рідного краю. Дослідник місцевого ковальського мистецтва, створив унікальну колекцію малюнків художньої ковки будівель Єлисаветграду ХІХ – ХХ ст., підготував книгу «Художній метал Єлисаветграда». Головний консультант книги В. Петракова «Маленький Париж. Елисаветград в старой открытке».Коллектив бібліотеки придбав її та провів презентацію. Щороку на прохання читачів ми проводимо голосні читання по окремим розділам цієї книги.

Розуміючи, що краєзнавча інформація є джерелом формування національної свідомості, самосвідомості, виховання патріотичних почуттів, розвитку допитливості, бібліотека займається пошуком краєзнавчої інформації. Пошук здійснюється за такими напрямками: літературне краєзнавство, видатні люди краю, вулиці нашого міста, господарство і матеріальна культура українців.

На основі зібраних матеріалів оформлено куточок народознавства «Побут наших предків» та книжкова виставка-вікторина «Відкрий для себе рідне місто», яка користується великою популярністю у вчителів шкіл і учнів.

Ця виставка – ще один екскурс у нашу історію. Прикрасою виставки стало зібрання реставраційних малюнків В.В. Смотренко з художньої ковки «Безцінна спадщина майстрів». Наше місто славилося унікальними ковалями. Колись воно було щедро прикрашене їх витворами – металевим мереживом. В.В.Смотренко десятиріччями збирав відомості про це мистецтво, замальовував візерунки. Його колекція нараховує 96 експонатів – це оригінальні ескізи, зроблені ним власноруч. Розповіді краєзнавця про мереживні вироби з металу, якими прикрашали будинки майстри старого Єлисаветграда, цікавлять наших читачів та збирають їх на краєзнавчі вечори запитань та відповідей. таких як «Вулиці нашого міста», «Єлисаветград на старій листівці» та інших.

Кожного року, наприкінці вересня, до святкування Дня міста колектив бібліотеки проводить різноманітні заходи: конкурси, подорожі, вікторини. Наприклад, вікторина «Рідне місто моє», за книгою О. Пашутина «Исторический очерк Елисаветграда» розроблена на замовлення вчителів шкіл та дуже популярна в ці дні.

/Files/images/Фото018.jpg

До святкування 256- річчя нашого міста працівники бібліотеки провели зі школярами ЗОШ №30 екскурсію під назвою «Палата Шевякова». Мета цього заходу: привернути увагу дітей шкільного віку до історії свого міста та вулиці. Підлітки мали змогу знов зустрітися з краєзнавцем В.В. Смотренко, якій розповів дітям про благодійника Федора Шевякова Присутні дізналися про існування легенди та про історичні факти біографії Шевякова. Благодійник залишив у віках згадку про себе – це будинок-притулок для самотніх літніх людей на вулиці Чернишевського та його власний будинок на вулиці Леніна, де зараз знаходиться бібліотека ім. Бойченка. Діти з повагою відзначили, що ці будівлі і зараз слугують людям. Можливо історія Шевякова надихне дітей у майбутньому на благородні і благодійні вчинки.

До 165 років зведення мосту була проведена заочна екскурсія « Міст через Інгул». Присутні мали змогу прослухати розповіді про мости і кладки Єлисаветграду, їх значення в житті міста, та їх історію, повну пригод. Читачів вразила розповідь про те, як під час війни Великий міст через Інгул мешканці врятували від вибуху. Під час відступу фашисти його замінували, а місцева жителька встигла повідомити наших розвідників та провела їх до мосту. незважаючи на охорону. Міст був розмінований. Читачі виразили думку,що історія нашого міста не менш захоплююча і цікава, ніж, наприклад, історія Сполучених Штатів Америки.

/Files/images/SDC11876.JPG

Коктейль – презентація нової книги Вадима Васильовича Смотренка «Не мысля гордый свет забавить…», зібрала читачів бібліотеки які знають Вадима Васильовича, як історика - краєзнавця, але тепер відкрили для себе цю талановиту людину з нової сторони, як поета і музиканта, виконавця чудових пісень.

Все своє життя вчитель Вадим Смотренко писав вірші, просто так, для себе, не заради слави чи грошей, а тому що не міг не писати. Найдавніший опублікований його вірш датований 1965 роком. По його віршах можна прослідкувати історію і його власного життя і життя нашого міста. А його поетичний репортаж «Кіровограде, рідний мій!» - про долю власну, міста, країни та змушує замислитись над багатьма речами…

Вся лірика Смотренка програмує нас на любов до рідного міста і ненав’язливо стає символом Єлисаветграда – Кіровограда.

Читачі висловили думку, що це було свято – свято зустрічі з живою історією, з цікавою незвичайною людиною, поетом, філософом, краєзнавцем і педагогом.

/Files/images/SDC11806.JPG

Дуже приємно, що для проведення заходу значну матеріальну допомогу надав депутат міської Ради Ігор Олегович Полонській, що опікується нашою бібліотекою і теж побажав прийняти участь у заході. Він подарував бібліотеці переносну виставку – вітрину та рамки для фотографій. Бібліотекарі оформили фотогалерею «Наш Маленький Париж» і книжкову фотовиставку «Стара фотографія розповідає».

Особлива подяка сім’ям Головір О.М., Аршинік С.Ф., Твердоступ В.В., які представили фотоматеріали з власних архівів.

/Files/images/SDC11869.JPG

Усі охочі мають змогу ознайомитися з фотогалереєю та новою книгою В. В.Смотренко в читальному залі нашої бібліотеки і помилуватися краєвидами старого міста та унікальними світлинами кінця ХІХ - початку ХХ сторіччя.

Кiлькiсть переглядiв: 471